טיפים להתנהלות כלכלית משפחתית נכונה


נתחיל עם צרכנות נבונה, שהיא למעשה "עקב אכילס" של משפחות
כן, אנחנו קונים ללא הכרה, גם אם צריך וגם אם לא. אבל לא רק, את אותם פריטים שאנו צורכים, אם זה מזון או מכשיר חשמלי חדש, אנחנו מחלקים לתשלומים לכאורה ללא ריבית, וסבורים "שלא מרגישים", אך זוהי טעות. אותם תשלומים מצטברים ואם אנחנו במינוס, אנו משלמים ריבית גבוהה מאוד שיכולה להגיע גם ל- 10%. בחישוב פשוט, אם קנינו מוצר ב- 4,000 שקלים ופרסנו ל- 4 תשלומים, בתום התקופה נשלם עוד 400 שקלים על הריבית של המינוס. זוהי בהחלט נקודה למחשבה.
אז איך צורכים בצורה נבונה?
לא צורכים מה שלא צריכים
על פי נתונים, אנשים צורכים לפחות 40% פרטים שאינם צריכים. זה יכול להיות מזון, ביגוד, מוצרי חשמל, כלי בית ועוד. למעשה, רוב הפרטים הללו נמכרים דווקא משום שהם היו "במבצע", ולכן גם אם הפריט באמת במחיר טוב, חשבו לרגע – האם הוא נחוץ?
משווים מחירים
פעמים רבות אנו רואים מוצר מסוים, להוטים עליו ורוכשים במהירות שיא. השוואות מחירים מתחילים ממש מהדברים הקטנים שמצטברים ויכולים להגיע לחסכון משמעותי כמו חברות הכבלים, האינטרנט, הריביות על המינוס בבנק ובכלל כל מוצר שאנחנו רוכשים. 
נמנעים מפריסה לתשלומים
בואו נדבר על זה... פריסה לתשלומים היא בהחלט המוקש הגדול. כפי שאמרנו, תשלומים אלה מצטברים ובסופו של דבר יורדים, ולכן נסו לפרוס לפחות תשלומים ואולי להמתין מעט, לחסוך כסף ולרכוש בתשלום אחד.
בדקו את החשבון רגע לפני רכישה 
רגע לפני רכישת מוצר מסוים, בדקו מה המצב בחשבון, וודאי אם מדובר על רכישת פריט בסכום לא מבוטל. פעמים רבות אנו רוכשים ללא מודעות למצב הקיים, גם בגלל שהפריט במבצע וגם בגלל שאפשר לפרוס למלא תשלומים "שלא מרגישים". רגע לפני, בדקו – האם אתם במינוס? האם המוצר הכרחי? האם ישנן הורדות גדולות בחשבון בקרוב? וכך הלאה. 
טיפים כלליים להתנהלות פיננסית נכונה
אחרי שדיברנו על צרכנות נבונה, יש עוד כמה טיפים כלליים שיכולים לסייע להתנהלות שוטפת נכונה. זכרו, רק מעקב אחר ההוצאות וההכנסות, יכול לאפשר לכם להיות מודעים למצב וללא הפתעות.
ניהול מעקב אחרי הוצאות והכנסות
ניהול המעקב חודשי או שבועי באמצעות טבלת אקסל או אפליקציות שונות, מאפשר לנו לדעת האם אנו עומדים לעבור את סך ההכנסות, וכך להיות תמיד בשליטה ולאמוד את הכסף הפנוי שנותר לנו. לדוגמה, אם ההוצאות הקבועות עומדות של 15,000 שקלים, וזהו הסכום שאנו מכניסים מידי חודש, ברור שכל שקל שנוציא מעבר לסכום זה יכניס אותנו לגירעון. 
ניהול נכון של ההלוואות
הלוואות הן דבר נהדר ומאפשרות לנו לשדרג את רמת החיים כמו שיפוץ, קניית רכב, לימודים, עזרה לילדים וכמובן משכנתא על הדירה. עם זאת, חשוב לתכנן היטב את ההלוואות בתקציב המשפחתי, על מנת שלא להגיע לגירעון כלכלי. כאן נכנסים לתמונה ההיגיון הכלכלי והמחשבה שלא נוכל לקחת הלוואות שהן מעבר ליכולות שלנו. כמו כן, לקיחת הלוואה על חשבון המינוס אומנם מפתה מאוד, אך כדאי לדעת שהדרך הטובה ביותר לסגור את המינוס היא על ידי התנהלות פיננסית נכונה. 
ולסיום, חינוך פיננסי לכל בני המשפחה
כסף מהווה מרכיב חשוב בחיינו, ולכן עלינו ללמד את ילדנו כבר בגיל צעיר כיצד להתנהל נכון כלכלית. כמובן שכדאי ללמד אותם מושגים פיננסים שונים שיתנו להם כלים לעתיד ולאפשר להם לנהל בצורה נכונה את דמי הכיס. זכרו – החינוך הכי טוב הוא להוות דוגמה אישית לילדים ולתת להם מודעות וכלים להתנהלות נכונה כבר מגיל צעיר.
מתקשים להתנהל כלכלית? נמצאים במשבר כלכלי? יועצים לכלכלת המשפחה של עמותת ענק ישמחו ללוות אתכם עד ליציאה מהמשבר הכלכלי. השירות ניתן ללא תשלום על ידי מתנדבים. פנו אלינו לבדיקת זכאות. 

טואול - בניית אתרים